Користь денного сну для дітей: коли він потрібен?

Денний сон для дитини – це одна з важливих умов повноцінного розвитку. Сон необхідний не тільки для фізичного, а також і психічного здоров'я малюка. У цій статті ми вирішили відповісти на питання, яка користь від сну вдень і до чого може призвести недосипання, до скількох років потрібен денний сон тощо.

Чи потрібно дітям спати вдень

Так, дітям однозначно потрібен денний сон. У педіатрії існують навіть норми середньодобової потреби діток у сні. Так, наприклад, новонароджені сплять 16-20 годин на день, з 6-9 місяців – 13-15 годин. У рік і в 1,5 року потреба у сні становить 12-14 годин, з 2 до 6 років – 10-13 годин на добу. Найменшим потрібно мінімум 2 денних сни тривалістю не менше 2 годин, потім вистачає і 1 сну протягом 1-3 годин.

Варто сказати про те, що багато дітей є тими ще маніпуляторами. Вони готові на все, аби тільки не лягати в ліжко. І деякі батьки здаються, позбавляючи дитину відпочинку. Це не зовсім правильно, адже користь денного сну для дітей вкрай велика.

Що дає сон?

• обідній сон для дітей заряджає енергією, підвищує імунітет. Вважається навіть, що недосипання робить дитину вразливоюдо інфекцій;

• поліпшується пам'ять. Діти, які сплять вдень, краще запам'ятовують нову інформацію. Адже саме під час сну в мозку засвоюються отримані знання;

• дитина має здорову вагу. Ті діти, які не досипають, частіше переїдають. Більш того, вони менш активні. Це породжує появу зайвої ваги;

• виробляється гормон росту;

• обідній сон для дітей заряджає енергією, підвищує імунітет. Вважається навіть, що недосипання робить дитину вразливоюдо інфекцій;

• поліпшується пам'ять. Діти, які сплять вдень, краще запам'ятовують нову інформацію. Адже саме під час сну в мозку засвоюються отримані знання;

• дитина має здорову вагу. Ті діти, які не досипають, частіше переїдають. Більш того, вони менш активні. Це породжує появу зайвої ваги;

• виробляється гормон росту;

• поліпшується настрій та емоційний стан. Всі ми знайомі з примхливою поведінкою і сльозами дитини, у якої не було денного сну.

Відповідно, відсутність сну вдень ​​призводить до того, що діти сонні, балувані, можуть бути навіть агресивними, нервовими. Їм набагато складніше концентрувати увагу, вони швидко втомлюються і частіше хворіють, можуть мати порушення фізичного і психічного розвитку організму.

Як зрозуміти чи потрібен дитині денний сон?

Діти посилають «сигнали», які повідомляють про втому. У найменших це може бути: позіхання, тертя очейта вушок. Дітки починають вередувати, плакати без особливих причин, просяться на руки, не хочуть грати. Все це говорить про те, що дитина перевтомилася і потребує відпочинку. З віком ці «сигнали» стають уже вторинними, звертати увагу варто більше на час на годиннику. Адже у дитини з'являється режим дня.

У приватному дитячому садку максимально дотримуються режиму дня і забезпечують умови для швидкого засинання. Наприклад, для хорошої якості сну величезне значення має правильне харчування, ігри на свіжому повітрі, достатня вологість в спальній кімнаті, оптимальна температура повітря.

Режим дня допомагає швидше організувати денний сон для дітей. Дитина звикає їсти, грати і спати в певний час. Тоді з наближенням денного сну у малюка з'являється звична потреба у відпочинку. В такому випадку, він легше переносить необхідність лягти в ліжко, не так вередує.

При цьому важливо, щоб режим дотримувався не тільки в дитячому садку, але і вдома у вихідні дні. Без винятків. Інакше кіндеру буде складно сприймати свій розпорядок.

До якого віку дитині потрібен денний сон

До 3 років денний сон для дітей просто необхідний. І недосипання може погано відображатися на їх здоров'ї. Згодом потреба у сні зменшується. В дошкільному віці дитина вже не так гостро реагує на відсутність відпочинку. Так денний сон до якого віку потрібен?

Найчастіше лікарі і психологи рекомендують укладати дітей до 6-8 років. В цьому віці деяких дітей вже неможливо змусити спати. А хтось все ще не може адаптуватися до розумових навантажень в школі і потребує відпочинку. Якщо дитина прийшла зі школи втомлена і хоче спати, не забороняйте їй це робити. Якщо ж, не дивлячись на втомлений вигляд, вона відмовляється засинати, нехай просто відпочине, перемкне увагу на щось інше.

Тобто питання «до якого віку потрібен денний сон» є індивідуальним. Якщо ваша дитина довго не засинає вдень, не проявляє жодних ознак втоми або після денної дрімоти не закриває очей в нічний час, можливо, їй вже не потрібен обідній сон. Поспостерігайте за кіндером, спробуйте кілька днів не укладати малюка в обід.

Однак не забувайте, що відмова від обіднього сну – це не відмова від спокійного відпочинку в цілому.