Як навчити дитину дружити

Дитина зрростає і зростає її потреба у спілкування з однолітками. Ігри стають загальними і грати поодинці малюкові стає нудно. Звичайно, він може пограти і з дорослим, якщо його не приймають однолітки, але дитина вже здатна страждати через відносини з іншими дітьми. Чому не беруть грати? Тому що грати дитина не вміє, а фактично не вміє вступати у соціальні відносини і підтримувати їх. Допоможіть своєму малюкові – навчіть його правилами гри, тобто поясніть йому як поводитися, якщо він грає не один. Батьки, граючи з малюком, зазвичай піддаються йому, так щоб він виходив переможцем. Друзі малюка цього робити не стануть. Пограйте з ним, переможіть його. Дитина повинна навчиться і перемагати, і гідно програвати. Малюк повинен навчиться дотримуватися певних умов і правил гри, а на ділі – правила дитячого співтовариства. Навчіть дитину приймати, змінювати і розподіляти ролі у грі.

Kak nauchit rebenka druzhit 1 - Як навчити дитину дружити

Малюки-дошкільнята вже грають не поруч, а разом. Це означає що з часом їм доведеться навчиться враховувати інтереси інших гравців, а також підпорядковувати свій особистий інтерес командному.

Дружба в повному сенсі цього слова починається у шкільні роки, хоча деякі сучасні діти знаходять “споріднену душу” і у більш ранньому віці. Щоб Ваша дитина не залишився самотньою, постарайтеся простежити чи є у неї друзі зараз, які у малюка з ними відносини. Пам’ятайте: відносини дитини з ровесниками – це важливо, адже навіть найкращі батьки на світі не замінять йому друзів.

Якщо у Вашої дитини немає друзів – це тривожна ознака. Постарайтеся разом розібратися в причинах цього:

  • Вашого малюка відкидають, бо він не такий як усі;
  • Ваша дитина відрізняється шкідливим характером;
  • Подивіться в якому вигляді гуляє дитина – діти не люблять неохайних і замурзаних “друзів”;
  • Він не вміє грати і підкорятися загальним правилам, завжди їх порушує або не розуміє що від нього вимагається;
  • Дитина надто егоїстичний або сором’язливий;
  • Не вміє знайомиться з хлопцями і знаходити спільну мову з ними.

Може бути й таке, що Ваша дитина просто інша і її не розуміють. Однак, знайдуться і ті, хто зрозуміє – постарайтеся розширити її коло спілкування.

Як же допомогти малюкові навчиться дружити?

Для дитини інші діти – інші планети. Вони починають викликати у неї інтерес десь між трьома і чотирма роками. І дитині варто йти в дитячий сад саме тоді, коли у неї з’явився інтерес до інших дітей. Якщо малюк не ходить в дитячий садок, у нього все одно має бути спілкування з однолітками. Адже для нього інші діти – можливість дуже багато чому навчитися і отримати багато нових вражень.

В цілому вважається, що саме в дошкільному дитинстві, від трьох до семи років відточується більшість інструментів соціальної взаємодії. Потім в школі, під час підліткового періоду вони тільки допрацьовуються.

Kak nauchit rebenka druzhit 2 - Як навчити дитину дружити

Поруч, але не разом

Іноді ми можемо спостерігати дуже цікаву стадію розвитку соціальних здібностей дітей між двома і трьома з половиною роками: діти грають не разом, а один біля одного. Вони ще розмовляють монологами, а не діалогами. Це передстадія спілкування. Дитині потрібні друзі, щоб поки грати не разом, а поруч і дивитися на те, як поводяться інші діти. Особливо це важливо для єдиних дітей в сім’ї, які в основному спілкуються тільки з дорослими.

Дуже важливо, щоб в коло спілкування дитини приблизно з півтора-двох років починали входити інші діти. Це період, коли грати разом ще неможливо, але можна вивчити, як звуть хлопчиків і дівчаток, яких дитина зустрічає на дитячому майданчику, можливо, навчитися їх впізнавати, можливо, навчитися вітатися.

Дуже важливо для дитини в цьому віці навчитися стримувати якісь агресивні сплески.

Вчимо дружити

Батьки, які не відчували проблем з дружбою і спілкуванням у дитинстві, можуть дуже дивуватися, почувши, що дітей треба вчити дружити. Як це – вчити спілкуватися, грати з іншими дітьми?

Ми живемо в такому специфічному середовищі, коли майже всі сім’ї – малодітні, коли дуже збідніли родинні зв’язки, коли сфера спілкування сім’ї не включає дітей – ровесників їх дитини. І якщо дитина росте єдиною серед великого кола дорослих, вона може не вміти спілкуватися з іншими дітьми: вона орієнтована на дорослих.

В теорії навчити дитину спілкуватися і грати з однолітками не можна, це можливо зробити лише на практиці. Якщо дитина не ходить в дитячий садок, то потрібно гуляти з нею, і обов’язково в постійній компанії, починаючи з півтора-двох років. Навіть якщо в сім’ї двоє дітей. Для того щоб навчитися спілкуватися, потрібна майже щоденна практика. У дітей нові вміння та навички приходять повільно, але без відповідного регулярного тренування відпадають швидко.

Після трьох років знайти на майданчиках однолітків складніше: багато з них вже ходять у дитячий садок. Вихід у великих містах – шукати великі парки, великі ігрові майданчики, на яких у другій половині дня все-таки можна знайти ровесників. Але робити це потрібно обов’язково! Не можна залишати дитину старшу за три роки без практики спілкування.

Скільки має бути друзів?

Цим питанням часто переймаються батьки. Іноді їх турбує, що у дитини занадто мало друзів. Навіть у віці трьох років і, тим більше, у старшому віці можна спостерігати певну типологію: є «камерні» діти, схильні до спілкування в дуже невеликому колі. З усього оточення вони виділяють одного, може бути, двох дітей і з ними спілкуються. Для чотирьох-п’ятирічної дитини взагалі досить, якщо вона виділяє одну людину і грає з нею.

Але значна кількість дітей «лідери», «комунікатори», які своїх знайомих обчислюють десятками і люблять поіменно перераховувати їх. Називаючи своїми друзями навіть тих, кого вони бачили всього один раз.

Kak nauchit rebenka druzhit 3 - Як навчити дитину дружити

Уподобання дітей з часом можуть змінитися, але не за короткий проміжок часу. Наприклад, «камерна» в три-чотири роки дитина в десять років може стати дуже товариською і лідерськи налаштованою людиною.

У будь-якому випадку батькам краще прийняти ті переваги в дружбі, які є у дитини. Якщо батьки почнуть ігнорувати типологію дитини, намагатися перебудувати її, це буде джерелом стресу для всіх.

Формуємо коло спілкування

У великих містах коло спілкування для дітей, які не ходять до дитячого садка, не виникає само по собі. Так само, як воно не виникає само по собі у мам, які сидять з дитиною в декретній відпустці.

Необхідно докладати певних зусиль, щоб у дитини сформувалося коло спілкування. Це можуть бути невеликі комунікативні зусилля: знайти когось із дорослих, батьків однолітків дитини, хто був би Вам цікавий за способом життя, за способом мислення.

Нерідко жінка, яка народжує дитину, випадає зі свого соціального кола. Дуже здорово, якщо виникають батьківські спільноти, батьківські компанії – мам, які гуляють з колясками або водять дітей на заняття, і так далі. З такого спілкування може скластися коло потенційних друзів дитини.

Дуже добре, коли батьки дітей, які стають друзями дитини, Вам знайомі. Тому що якщо дитина починає спілкуватися, можливі різні ексцеси, і простіше їх переносити з дружньо налаштованими до Вас і до дитини людьми.

Про соціальний інтелект

При спілкуванні з іншими дітьми розвивається соціальний інтелект. Це вміння правильно розпізнавати, зчитувати, розшифровувати слова і дії іншої людини, і дитини, і дорослого. Дуже часто агресія у дітей один до одного з’являється тоді, коли одна дитина НЕ зчитує правильно дії іншого. Наприклад, один малюк підійшов до іншого і дуже сильно обійняв його. Він не хотів поганого, сподівався подружитися, але той неправильно зрозумів, прийняв за агресію і відштовхнув.

Уміння розшифровувати багатофігурні комбінації в спілкуванні має з’явитися у дитини до чотирьох-п’яти років.

05 Жовтень 2017
Поділитися в соцмережах     Facebook    Twitter    Google+
Також рекомендуємо:
Фото 1: Як розповісти дитині про Різдво? Як розповісти дитині про Різдво?

    Що ми знаємо про Різдво? Чому ми особливо шануємо це свято ?     Дуже багато питань виникає у зв’язку із цією темою. І не кожен з нас може дати правильні відповіді. А чому взагалі ми пишемо про це?     Приводом стало запитання маленької дитини, що спостерігала за підготовкою до свята: «А що […]

детальніше
Заявка
на навчання:
Контакти:
ул. Никольско-Слободская, 2А Киев, Киев 02002
ул. Амвросия Бучмы, 5А Киев, Киев 02152
ул. Александра Архипенко, 6В Киев, Киев 04211
ул. Полярная, 5Б Киев, Киев 04201
ул. Флоренции, 7 Киев, Киев 02002
Дитячий садок:
044-2-33333-2
063-2-33333-2
info@sadochok.net.ua
Центр розвитку:
063-574-11-11
center@sadochok.net.ua
Виробляємо вундеркіндів!