Дитячі страхи: причини їх появи і методи боротьби з ними

Людині властиво чогось боятися. А вже дитині тим більше. Ще б пак, адже її оточує такий величезний і ще незвіданий світ. Часом малюка може налякати те, що будь-кому дорослому здасться дурістю. Дитячі страхи можуть мати відголоси і у дорослому житті. Тому завданням батьків є допомогти дитині. Такого виду розлади як страхи з’являються у 40% дітей. Але страх зовсім не завжди є симптомом нервового чи психічного захворювання. Батьки здебільшого пояснюють тривожний стан своїх дітей різними причинами: когось налякав фільм або книга, когось собака на вулиці і т.д. Найпоширеніша думка, що діти бояться всякої нісенітниці, але це тільки нам, дорослим так здається. Для дитини страх – це найсильніша емоція. Кожному відомо відчуття страху, який сковує, паралізує, змушує наше серце битися з подвоєною силою.

Detskie strakhi prichiny ikh poyavleniya i metody borby s nimi 1 - Дитячі страхи: причини їх появи і методи боротьби з ними

Що таке страх?

Страх є найбільш небезпечною з усіх емоцій. Це реакція на дійсну або уявну (але переживається як дійсність) небезпеку. Організм людини влаштований так, що боротьба зі страхом не може тривати довго. На біологічному рівні страх – це виділення в кров великої кількості адреналіну, що викликає в організмі людини гормональний вибух. На психологічному рівні – це боязнь ситуацій (предметів, людей, подій), що тягнуть за собою виділення даного гормону.

Страх – це звичне почуття, яке ми відчуваємо досить часто. Один раз відчувши страх в якійсь ситуації, ми будемо переживати схожі почуття кожного разу в аналогічних випадках. Страх з’являється з досвідом. Нас лякає те, що колись потривожило нашу душу і свідомість. Рідко хто боїться тих предметів і ситуацій, в яких реально ніколи не опинявся, або хоча б не бачив або не читав про це. Страхи з’являються разом з пізнавальною діяльністю, дитина росте і починає пізнавати навколишній світ. Вона розвивається у соціумі, і провідну роль у вихованні грають дорослі. Тому від того, наскільки грамотні будуть наші слова і поведінка, залежить психічне здоров’я малюка.

Звідки беруться страхи

Причина перша і найбільш зрозуміла – конкретний випадок, який налякав дитину (вкусив собака, дитина застрягла у ліфті). Такі страхи найлегше піддаються корекції. Але не у всіх дітей, покусаних собакою, розвивається стійкий, помітний оточуючим страх. Багато в чому це залежить від особливостей характеру малюка (тривожність, недовірливість, песимізм, невпевненість в собі, залежність від інших людей і т.д.) А ці риси характеру можуть виникнути, якщо батьки самі залякують дитину: «Не будеш спати – забере Баба Яга!»

Здебільшого, ми самі вчимо наших дітей боятися. Якесь необережне слово може назавжди відкластися в пам’яті дитини і привести до непоправних наслідків, коли малюк буде боятися вже на несвідомому рівні.

Detskie strakhi prichiny ikh poyavleniya i metody borby s nimi 2 - Дитячі страхи: причини їх появи і методи боротьби з ними

Причиною дитячих страхів можуть бути численні заборони з боку батьків і вихователів, а також гнів і загрози дорослих на адресу дитини. Так найпоширеніші – це навіяні страхи. Їх джерело – дорослі, оточуючі малюка (батьки, бабусі, вихователі), які мимоволі, іноді занадто емоційно, попереджають дитини про небезпеку, часто навіть не звернувши уваги на те, що його налякало більше: сама ситуація або реакція на неї дорослого. В результаті дитина сприймає тільки другу частину фраз: «Не ходи – впадеш», «Не бери – обпечешся», «Не гладь – вкусить». Дитині поки ще не ясно, чим йому це загрожує, але він уже ясно відчуває тривогу, і природно, що у нього виникає реакція страху, який може закріпитися і поширитися на вихідні ситуації. Такі страхи можуть зафіксуватися на все життя. Звичайно, коли дитина виросте, страх притупиться, але не зникне!

Дитяча фантазія, одна з найбільш частих причин страху. Дитина – емоційна. Нерідко вона сама придумує собі предмет страху. Хіба багато з нас не боялися в дитинстві темряви? А чому? Чи не тому, що в темряві перед нашим поглядом оживали монстри і примари, а з кожного кута на нас накидалися чудовиська? Але кожна дитина по-різному реагує на такі фантазії. Хтось відразу забуде і заспокоїться. А у кого-то це може привести до тяжких наслідків.

Почуття страху може сформуватися через сімейні конфлікти. Дуже часто дитина відчуває провину за конфлікти батьків або боїться опинитися їх причиною.

Нерідко причиною страху стають взаємини з однолітками. Якщо дитячий колектив не приймає дитину, її ображають, і малюк не хоче йти в дитячий садок, цілком ймовірно, що дитина боїться бути приниженою. Також причиною може бути поширення страхів серед дітей. Наприклад, сильніша дитина може залякувати слабшу різними історіями.

Ще одна причина – наявність більш серйозного розладу – неврозу, який повинні діагностувати і лікувати медичні працівники. Проявом неврозу можна вважати ті страхи, які не є нормою для даного віку дитини, або дуже сильний прояв страхів, які входять в поняття норми.

Detskie strakhi prichiny ikh poyavleniya i metody borby s nimi 3 - Дитячі страхи: причини їх появи і методи боротьби з ними

Види страхів

Існують три види страхів. В основі класифікації лежать предмет страху, особливості його протікання, тривалість, сила і причини виникнення.

Нав’язливі страхи – ці страхи дитина відчуває в певних, конкретних ситуаціях, він боїться обставин, які можуть їх за собою спричинити. До таких страхів відносяться, наприклад, страх висоти, закритих і відкритих просторів і ін.

Маячні страхи – найважча форма страхів, причину появи яких знайти неможливо. Наприклад, чому дитина боїться грати з якоюсь іграшкою або не хоче вдягати якийсь одяг. Їх наявність часто вказує на серйозні відхилення в психіці малюка. Однак не варто поспішати ставити якийсь діагноз. Можливо, причина виявиться цілком логічною. Наприклад, дитина боїться надягати певні черевички, бо колись в них послизнулася і впала, боляче вдарившись, і тепер побоюється повторення ситуації.

Надцінні страхи – найпоширеніший вид. Вони пов’язані з ідеями фікс і викликані власною фантазією дитини. У 90% випадків практикуючі психологи стикаються саме з ними. Спочатку ці страхи відповідають будь-якої життєвої ситуації, а потім стають настільки значущими, що ні про що інше думати дитина не може.

До дитячого надцінного страху можна віднести страх темряви, в якій дитяча уява поселяє жахливих відьом, перевертнів і привидів, казкових персонажів, а також страх загубитися, нападу, води, вогню, болю і різких звуків.

Поради батькам

  1. Не варто займатися «загартовуванням», тобто, якщо дитина боїться темряви і спати наодинці, не замикайте її в кімнаті, «щоб звикала». Ви ще більше налякаєте дитину, але це найменше, що може статися. Наслідки таких «загартовування» сумні: неврози, заїкання, відхилення в розвитку.
  2. Не ставтеся до страхів дітей як до примх, тим більше не можна лаяти і карати дітей за «боягузтво».
  3. Не принижуйте значення страху для самої дитини, не ігноруйте його скарги. Важливо дати відчути дитині, що ви її добре розумієте: пояснити малюкові, що «монстрів» не існує, зазвичай неможливо.
  4. Постійно запевняйте дитину, що вона у повній безпеці, тим більше коли Ви, батько або мам, поруч з ним. Дитина повинна вірити вам.
  5. Обговорюйте з малюком його страхи. Головне завдання батьків – зрозуміти, що саме турбує дитину і що стало причиною страху.
  6. Постарайтеся відволікати дитину. Наприклад, коли у неї почалася паніка, займіть її грою, спостереженням за чим-небудь. Більше розмовляйте з дитиною!
  7. Підтримуйте дитину, але не йдіть на поводу. Наприклад, якщо дитина боїться вогню, можна не включати в його присутності газову плиту, таке потурання заспокоїть малюка, але не позбавить його від страху.
13 Жовтень 2017
Поділитися в соцмережах     Facebook    Twitter    Google+
Також рекомендуємо:
Фото 1: Як розповісти дитині про Різдво? Як розповісти дитині про Різдво?

    Що ми знаємо про Різдво? Чому ми особливо шануємо це свято ?     Дуже багато питань виникає у зв’язку із цією темою. І не кожен з нас може дати правильні відповіді. А чому взагалі ми пишемо про це?     Приводом стало запитання маленької дитини, що спостерігала за підготовкою до свята: «А що […]

детальніше
Заявка
на навчання:
Контакти:
ул. Никольско-Слободская, 2А Киев, Киев 02002
ул. Амвросия Бучмы, 5А Киев, Киев 02152
ул. Александра Архипенко, 6В Киев, Киев 04211
ул. Полярная, 5Б Киев, Киев 04201
ул. Флоренции, 7 Киев, Киев 02002
Дитячий садок:
044-2-33333-2
063-2-33333-2
info@sadochok.net.ua
Центр розвитку:
063-574-11-11
center@sadochok.net.ua
Виробляємо вундеркіндів!