9 простих способів допомогти вашому дитині стати самостійною

Дитина народжується на світ абсолютно беззахисною і безпорадною, тому батьки роблять все замість неї. І це природньо. Але дитина досить швидко зростає, стає дошкільником, потім – підлітком, і з кожним новим кроком набуває нових навичок і досвіду, справляється зі все більшою кількістю справ самостійно. «Ну і як же дитина без нашої допомоги, адже важко їй», – думають дуже турботливі батьки і продовжують за звичкою робити велику частину роботи замість дитини – складають одяг та іграшки, годують з ложечки, забирають брудний посуд, навіть думають замість дитини, «допомагаючи» робити домашнє завдання. А потім, в один жахливий для дитини день, остаточно змучені батьки, провівши паралелі з її однолітками, задають їй пряме питання: «Коли ж ти станеш самостійною?»

9 sposobov pomoch rebenku stat samostoyatelnym 1 - 9 простих способів допомогти вашому дитині стати самостійною

Самостійність для дитини – що це?

Взагалі, самостійність – це коли людина (і дитина зокрема) бере на себе відповідальність за обов’язкові для неї вчинки (збір іграшок, прибирання речей, домашнє завдання) і пишається тим, що справляється із цим самостійно.

Для володіння таким вмінням необхідно опанувати ряд навичок:

  • організованість – уміння стежити за особистими речами, наприклад: не забувати іграшки, складати самому свої речі в сумку, акуратно вести зошити;
  • управління своїм часом – оцінювати тривалість діяльності і вкладатися в терміни, наприклад: виконати домашні завдання перед переглядом улюбленої передачі, повторювати пройдений матеріал, не витрачати більше часу на поставлені завдання, щоб встигнути ще й відпочити.

Значення самостійності складно переоцінити – починаючи від дотримання розпорядку дня, закінчуючи можливостями більше встигнути. Уміння справлятися самому зі своїми проблемами допомагає дитині підняти самооцінку – якщо йому довіряють, значить, він справляється, і він уже сам себе починає вважати дорослою людиною. Ми всі прагнемо бути автономними, приймати рішення самим і пишатися своїми досягненнями. Балуючи дітей неробством, роблячи за них роботу, ми надаємо їм ведмежу послугу – без певних навичок самостійності в середній школі їм буде тяжко. Уявіть цей квест – багато різних підручників і вчителів в різних класах – уявляєте, як важко їм буде все пам’ятати і всюди встигнути. Коли дитина не отримує можливість самовираження, вона все одно знайде спосіб як це зробити – на жаль, найчастіше це набуває форм жахливої поведінки або показної безпорадності.

Чому дитина така несамостійна

У наш метушливий час дуже часто доводиться встигати не тільки крутитися як білка в колесі, але і бігати швидше за сусідню білочку. Це, звичайно ж, накладає певний відбиток на нашій психіці, і ми починаємо чекати такої ж швидкості виконання або прийняття рішень від ненавчених цьому життям дітей. Ми хочемо, щоб наші прохання виконувалися негайно, але іноді, втомившись чекати, починаємо їх втілювати в життя самі. Так і виходить, що у супер-організованих батьків дитина абсолютно неорганізована, а у тих, що люблять чистоту – неохайна. Доведеться навчитися чекати і вчити дітей виконувати завдання, інакше вони вирішать, що це їм не під силу або, ще гірше, що у них для цього є спеціально навчений персонал – Ви.

9 sposobov pomoch rebenku stat samostoyatelnym 2 - 9 простих способів допомогти вашому дитині стати самостійною

Як допомогти дитині стати самостійною – 9 простих порад

ПОРАДА №1: Не поспішайте. Звички, особливо корисні, формуються не відразу. Ми не повинні поспішати самі, показуючи тим самим позитивний приклад поведінки – як можна відпочивати з книгою, як акуратно виготовляти різноманітні поробки, як отримувати задоволення від вивчення нового.

ПОРАДА №2: Не думайте, що ваша дитина все вміє, якщо Ви її цьому не вчили. Повірте, навіть такі прості дії, як переказати прочитану казку або знайти слово в словнику, треба спочатку навчити робити. І тільки побачивши, що Ваш підопічний сам повторив цю дію кілька разів з успішним результатом, можна починати контролювати або вимагати виправдати очікування.

ПОРАДА №3: Струсніть мозок штурмом. Влаштовуйте мозкові штурми, коли потрібно визначитися з об’ємом і кількістю завдань. Також непогано відразу обговорити і необхідний на їх виконання час. Формулюйте завдання конкретно і небагатослівно – наприклад, «після того, як закінчиш малювати, склади олівці в коробку», а не «прибери за собою, коли все зробиш». Обговорення завдань перед виконанням повинно стати корисною звичкою, адже хороше планування – запорука успіху.

ПОРАДА №4: Хвалячи, пояснюйте за що. Озвучуйте конкретні досягнення дитини, коли вирішите похвалити. Якщо Ви обговорили завдання і дитина приступила до його виконання, було б логічним простежити за її діями. Якщо Ваша дитина пам’ятає що треба робити і як, значить її потрібно похвалити, пояснивши чому Ви задоволені. Така похвала мотивує і надалі запам’ятовувати і виконувати все, як треба. Якщо раптом у дитини щось не виходить – не критикуйте і не насміхайтеся. Краще буде, якщо Ви простягнете руку допомоги і натякнете на правильне рішення проблеми.

ПОРАДА №5: Готуйте гроші ввечері, а сани – восени. Ми можемо допомогти дітям стати більш організованими, якщо навчимо бути готовими хоча б до ранку – зібрати необхідні речі, підготувати одяг. Увечері у батьків більше шансів терпляче «направляти на шлях істинний», ніж вранці, коли вже поспішають всі.

ПОРАДА №6: Організаторами не народжуються, ними стають. Допоможіть своїй дитині познайомитися з організаційними прийомами, які полегшують життя – наприклад, сортувати по шухлядах і папкам, або задіяти в допомогу зорові образи (візуалізувати або записувати).

ПОРАДА №7: Не будьте «швидкою допомогою за викликом». Якщо раптом ваша дитина не встигла записати домашнє завдання, а дзвонити однокласникам їй не хочеться, і вона сидить та плаче від безвиході, пропоную дати йому вилити накопичені емоції і все-таки самому вирішити свою проблему. Якщо дитина відмовляється принципово, дозвольте їй відчути наслідки такої поведінки. Інакше, якщо Ви будете вирішувати замість неї делікатні питання, вона до цього радісно звикне, і станете паличкою-виручалочкою на постійній основі. До речі, бонусів зазвичай за це не дають.

ПОРАДА №8: Постарайтеся загострити увагу малюка на тих ситуаціях, коли вона має право вибирати самостійно. Розкажіть, що буде після вибору конкретної дії. Дитина повинна розуміти міру відповідальності за свої дії. Поясніть дитині, що якщо вона хоче подивитися свою машинку зсередини, вона звичайно може її розібрати, але тоді залишиться без машинки.

ПОРАДА №9: Навчіть сина / доньку планувати свій час. Навіть у малюка повинен бути режим дня. До шкільного віку, режим повинен перетворитися в звичку і стати подальшою структурою життя. Визначте з дитиною конкретну сферу, в якій вона зможе приймати рішення виключно самотсійно. Навіть школяр молодшого віку може бути самостійним. Нехай дитина самостійно вирішить, в якому одязі їй гуляти, а в якому знаходитися вдома. Якщо вибір виявився не найкращим, не можна лаяти за це. Право на помилки є у кожної людини. Поясніть дитині, чому вийшов такий результат, так вона навчитися приймати правильні рішення у майбутньому.

9 sposobov pomoch rebenku stat samostoyatelnym 3 - 9 простих способів допомогти вашому дитині стати самостійною

Чіткість і організованість має ключове значення. І батьки повинні в цьому бути прикладом для дітей. Пам’ятайте, що неорганізовані люди (і діти зокрема) часто мають невиразні уявлення про розпорядок дня і обсяг зобов’язань. Допомогти їм у цьому можуть три кити самостійності – чітке планування, робота на результат і наполегливість. Освоївши ці три навички, людина зможе багато чого досягти і стати успішним в різних напрямках. Давайте виховувати в собі і дітях різнопланові особистості.

10 Жовтень 2017
Поділитися в соцмережах     Facebook    Twitter    Google+
Також рекомендуємо:
Фото 1: Як розповісти дитині про Різдво? Як розповісти дитині про Різдво?

    Що ми знаємо про Різдво? Чому ми особливо шануємо це свято ?     Дуже багато питань виникає у зв’язку із цією темою. І не кожен з нас може дати правильні відповіді. А чому взагалі ми пишемо про це?     Приводом стало запитання маленької дитини, що спостерігала за підготовкою до свята: «А що […]

детальніше
Заявка
на навчання:
Контакти:
ул. Никольско-Слободская, 2А Киев, Киев 02002
ул. Амвросия Бучмы, 5А Киев, Киев 02152
ул. Александра Архипенко, 6В Киев, Киев 04211
ул. Полярная, 5Б Киев, Киев 04201
ул. Флоренции, 7 Киев, Киев 02002
Дитячий садок:
044-2-33333-2
063-2-33333-2
info@sadochok.net.ua
Центр розвитку:
063-574-11-11
center@sadochok.net.ua
Виробляємо вундеркіндів!